Hervantajärven ja Lintuhytin välillä alkaa säännöllinen robottibussiliikenne linjalla 301. Aiemmista robottibussikokeiluista poiketen matka on maksullinen.
Liikennöinti käynnistyy maanantaina 17. marraskuuta. Linja 301 toimii liityntäyhteytenä ratikkaan.
Aiemmista robottibussikokeiluista poiketen robottibussin matka on maksullinen. Käytössä ovat kaikki Nyssen maksutavat: matkakortti, mobiililiput ja lähimaksu. Nysse-lippu leimataan lippulaitteessa myös vaihtomatkoilla.
Liikenteen käynnistyessä robottibussissa on mukana turvakuljettaja. Myöhemmin keväällä linjalla on tarkoitus siirtyä liikennöimään kokonaan ilman turvakuljettajaa, jolloin bussia valvotaan etävalvomosta. Tiedotamme tästä muutoksesta erikseen.
Robottibussin liikennöinnistä vastaa Remoted Oy. Sopimus liikennöinnistä on voimassa 15.11.2026 asti.
– Hanke on erittäin tärkeä ja ensimmäinen laatuaan. Sen keskeinen tavoite on tuoda markkinoille kaupallinen robottibussipalvelu. Kehitämme palvelua yhdessä Nyssen kanssa vaiheittain, Remoted Oy:n toimitusjohtaja Tatu Nieminen toteaa.
Liikennettä aamusta iltaan
Bussi liikennöi arkisin aamukuuden ja iltayhdentoista välillä, viikonloppuisin noin kello 9–22. Arkipyhinä ei ole liikennettä. Keskipäivällä autolla on noin tunnin kestävä lataustauko. Aikataulut ja reitti löytyvät jo Nyssen reittioppaasta.
Robottibussin lisäksi käytössä on tavallinen pikkubussi, jota ajaa kuljettaja. Pikkubussia voidaan käyttää häiriöiden aikana. Lisäksi sillä voidaan korvata vuoroja, jos robotin lataus on vielä käynnissä.
Bussi liikennöi Nyssen väreissä sinivalkoisin teippauksin. Autossa on 12 istumapaikkaa. Lastenrattaat ja -vaunut mahtuvat kyytiin. Matka maksetaan autosta löytyvässä Nyssen lippulaitteessa.
Linkit
Lisätietoja:
Nysse – Tampereen seudun joukkoliikenne
Joukkoliikennejohtaja
Mika Periviita
050 3267 007
mika.periviita@tampere.fi
Remoted Oy
Toimitusjohtaja
Tatu Nieminen
041 3105 169
tatu@remoted.fi
